AKARSU KANOSU

Akarsu kanosu, akış hızı yüksek nehirler ve dereler üzerinde tek kişilik ya da iki kişilik, şişme veya katı plastik ve fiberglastan yapılma teknelerle yapılan bir su sporudur.

Akarsu kanoları, uluslar arası literatürde kayak adı verilen eskimo kanoları  ile profesyonel sporcular tarafından yapılırken, şişme kanolar ile daki adı verilen botlarla rekreasyon ve sportif turizm amaçlı yapılmaktadır. Ülkemizde yer alan bir çok akarsu üzerinde ekstrem akarsukano turları düzenlenmesi mümkündür.

Akarsu kanosunda tura başlamadan önce güvenlik brifingi ve kısa bir eğitim verilmektedir. Her bir katılımcı kano turuna başlamadan önce kask ve can yeleğini giymek zorundadır. Ardından eğitim süreciyle birlikte nehirde senkronize bir şekilde nasıl kürek çekilir, maksimum kürek performansı nasıl elde edilir gibi bilgiler verilir ve kısa bir pratik sonrası pekiştirme yapılır. Tur esnasında bütün kanolar birbirini takip etmek zorundadır. Tur süresi boyunca en az bir nehir rehberi kano hocası bütün katılımcıların güvenliğini alırken aynı zamanda onlara yardımcı olmaktadır. Kritik geçiş noktalarında problem çözme, akıl yürütme, ekip ruhunu ortaya çıkarma, doğaya ve dalgalara uyum sağlama gibi insan yetilerini geliştiren ve hat safhaya ulaştıran akarsu kanosu mutlak suretle denenmesi gereken bir ekstrem spor olarak göze çarpmaktadır.

Düzce melen çayı üzerinde 2015 yılından itibaren Body Rafting firması olarak akarsu kanosu turları düzenleyerek siz değerli müşterilerimizin hizmetine bu sıradışı aktiviteyi sunmanın haklı gururunu yaşıyoruz.